Jak unikać psychologicznych pułapek

3 skuteczne metafory które pomogą ci widzieć wyraźniej

Tekst jest tłumaczeniem artykułu: “How To Avoid Psychological Traps” by Brian Pennie.

Dopóki nie wykształcisz się w metaforach, puszczony w świat nie możesz czuć się bezpiecznie.
— 
Robert Frost

John F. Kennedy w swojej przemowie na temat Wyścigu kosmicznego, powiedział że: ,,Ameryka przerzuciła swoje czapkę ponad ścianę kosmosu”.

JFK użył tej metafory jako deklaracji objęcia kierownictwa w kwestii wyścigu. To piękny zwrot który uosabia siłę metafor, ale zastosowań metafor może być wiele.

Mogą być użyte do wsparcia pisania, tworzenia persuazyjnych argumentów, momtywowania ludzi, służyć za symbol, zapamiętywania informacji, lub wyjaśniania abstrakcyjnych koncepcji takich jak miłość, życie czy sukces.

Przykłady takich metafor to:

,,Sztuka zmywa z duszy kurz codzienności” – Pablo Picasso

,, Na scenie świata wszyscy mężczyźni i kobiety są zaledwie pionkami” – William Shakespeare

,,Przewidywanie deszczu nie liczy się. Budowanie arek, tak” – Warren Buffett

W swojej istocie, metafora jest figurą retoryczną która jest używana do porównania pomiędzy dwoma niezwiązanymi rzeczami. Jako taka, jest ona szczególnie przydatna do objaśniania abstrakcyjnych psychologicznych koncepcji, takich jak lęk, odporność czy cierpienie.

Bazując na mojej pracy doktorskiej i Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT), przedstawiam tutaj 3 potężne metafory które pomogą ci uniknąć psychologicznych pułapek.

1. Walka z potworem

Jeśli kiedykolwiek zmagałaś się z lękiem, zgaduję, że próbowałaś go zwalczyć. Jednak próba zwalczania lęku powoduje jedynie, że jest go więcej. Więc co powinnaś zrobić?

Świetną metaforą która to wyjaśnia jest przeciąganie liny z potworem.

Ty trzymasz jeden koniec liny a potwór drugi. Pomiędzy wami jest przepaść bez dna. Nie dziwi więc, że ciągniesz tak mocno jak możesz, ale potwór jest zbyt silny i przyciąga cię bliżej przepaści. Nie ma szans, że wygrasz. Co powinnaś zrobić?

Rzuć linę.

Tak, potwór wciąż tam jest, ale ty już z nim nie walczysz. Tak samo jest z lękiem. Kiedy zrezygnujesz z walki, zabierzesz mu moc.

2. Osoba w dole

Wiele osób opiera się zmianie. Mogą rzeczywiście chcieć się zmienić, w szczególności gdy cierpią w związku z czymś, ale często trwają przy tym zachowaniu które właśnie jest przyczyną ich problemów.

Metafora ,,osoba w dole” opisuje tą sytuację najlepiej.

Osoba spaceruje bez celu po polu pełnym głębokich dołów. Zdezorientowana przez swoje przeszłe doświadczenia, wpada do jednego z dołów. Ściany są strome i nie może wyjść. Ale ma szczęście. Ma ze sobą pudełko z narzędziami. Bez namysłu bierze łopatę i próbuje się wykopać na zewnątrz. To oczywiście nie działa, więc zaczyna kopać z większą intensywnością. Ale to tylko sprawia, że jest ona jeszcze głębiej w dole. Zniechęcona, poddaje się. Nagle, jak błogosławieństwo z niebios, ktoś przechodzi obok z drabiną którą wrzuca do dziury. Nareszcie, fart. Ale co ta osoba zaczyna robić? Bierze drabinę i próbuje wykopać się z dziury.

Być może jest to osoba która próbuje zadowolić wszystkich, cały czas mówiąc ,,tak”, albo pracoholik który pracuje 70 godzin tygodniowo, lub osoba z fobią społeczną, która odmawia wyjścia z domu.

Metafora ta, może pozwolić osobom które utknęły lepiej zrozumieć swój problem i, mam nadzieję, pomoże im zmienić sposób działania.

3. Pierwsze i drugie strzałki

Życie jest pełne wyzwań nad którymi w większości nie mamy kontroli.

To może brzmieć przygnębiająco, ale zdanie sobie sprawy z tego jest źródłem siły.

Dlaczego? Ponieważ to nie poprzez wyzwanie samo w sobie, ale nasza reakcja na nie, jest przyczyną większości naszych problemów. A to możemy kontrolować.

Koncepcja ta jest najlepiej wyjaśniona przez buddyjską metaforę opartą na pierwszych i drugim strzałkach.

,,Pierwsze strzałki” są nieuniknionym bólem który życie rzuca w nas. To może być ból emocjonalny, jak na przykład trudne rozstanie, stracona szansa czy śmierć ukochanej osoby. Albo to może być ból fizyczny, jak kontuzja sportowa albo położenie dłoni na rozgrzaną kuchenkę. Ten nieunikniony ból jest esencją ludzkiego życia, i jeśli żyjesz i kochasz, pojawią się on u twego progu.

W rzeczywistości jednak, większość naszych problemów nie jest spowodowana pierwszymi strzałkami. Wynikają one ze sposoby w jaki odpowiadamy na nie. ,,Drugie strzałki” to strzałki które sami rzucamy w swoim kierunku. To nasze reakcje na pierwsze strzałki, i to jest źródło większości naszego cierpienia.

Rozważ następujący przykład. Nadepnęłaś na zabawkę swojego dziecka. To pierwsza strzałka. Druga strzałka – złość – przychodzi natychmiast: ,,dlaczego do cholery zostawiłeś to tam”. Druga strzałka często pociąga na sobą więcej drugich strzałek. Więc teraz czujesz się winny z powodu swojego gniewu i nieszczęśliwy z powodu poczucia winy. Owinięty w swoją niedolę, wyładowujesz się na swoim partnerze.

Reakcje drugiej strzałki są bardziej powszechne niż ci się wydaje.

Jak często przynosisz poranny korek do pracy?

Jak często przynosisz problemy z pracy na obiad?

To jest istota cierpienia, wtórne reakcje na bolesne wydarzenia, które są często bardziej destrukcyjne niż oryginalne doświadczenie.

Więc co powinniśmy zrobić?

Zamiast opierać się pierwszym strzałką powinnaś zaakceptować je całkowicie. Jeśli przeżyłaś trudne rozstanie albo straciłaś świetną okazję, zaakceptuj to i rusz dalej, ponieważ to nasz opór przed bólem powoduje cierpienie.

Wiadomość na wynos

Metafory mają siłę przekonać masy, zmotywować armie i pomóc pisarzom pisać piękną prozę.

Mogę one także pomóc ludziom zrozumieć abstrakcyjne koncepcje, i jako rezultat, uniknąć pułapek psychologicznych które trudno jest spostrzec.

Następnym razem, kiedy zauważysz, że walczysz z życiem, rzuć linę.

Następnym razem jak zauważysz, że kopiesz aby wydostać się z dołu, zrób coś innego.

Następnym razem, kiedy zauważysz, że opierasz się pierwszym strzałką, zaakceptuj je całkowicie.

Link do oryginalnego artykułu:
https://medium.com/swlh/avoid-psychological-traps-by-embracing-these-powerful-metaphors-3be3a87cc9f1?sk=d76aaa839560d10f3555d328e1990085&fbclid=IwAR1xHUE8alNSJe-V4XcZCH3JnkXGAN0xASfwN_Y7XN1kO4rIfBF-K74sttI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

89 − 81 =