Pory roku związku – zakochanie. Co zrobić i czego nie robić, żeby Wasza relacja przetrwała.

Autor: Kaja Krajniak

Romantyczne związki są jak ogrody. Podlegają ciągłym zmianom i zmieniają się w zależności od pory roku. Rozkwitają wiosną, żeby zapaść w sen zimą. Niektóre z nich nigdy się z tego snu nie budzą, a wraz z nadejściem zimy przymierają i kończą się. Inne wręcz przeciwnie: trwają latami, niezależnie od aktualnej pogody, wydają się być odporne na wszelkie niesprzyjające okoliczności.

Wszyscy pragniemy aby miłość trwała wiecznie, ale prawda jest taka, że związki nad którymi się nie pracuje – umierają. Czy wiesz, co zrobić (oraz czego unikać), aby w Twoim związki nie zagościła wieczna zima?

Nie ma jednego przepisu na udany związek. Niemożliwe byłoby stworzyć listę wytycznych, która gwarantowałaby stuprocentowy sukces. Ale istnieją pewne kardynalne błędy, których należy unikać. Ja popełniłam je wszystkie. I chociaż najlepiej uczymy się na własnych błędach, to mam nadzieję, że nauczysz się też na moich.

Z czego składa się miłość?

,,Miłość to słowo używane do nazwania podniecenia seksualnego u młodych, przyzwyczajenia u ludzi w sile wieku i wzajemnego uzależnienia u starych.”

Ile osób, tyle definicji miłości. Dla niektórych miłość to ,, (…)słuchanie i słyszenie. To bycie. To dmuchanie w czyjeś żagle. To dawanie przestrzeni, to mówienie sobie “tak” w drobnostkach.” Czy też ,,….miłość to gotowość do zmian. Poddanie się dynamice ruchu, umiejętności skupienia się na tu i teraz i czerpaniu z chwili która jest.”

I Ty na pewno też masz swoje wyobrażenie tego, co miłość właściwie oznacza. Tutaj jednak sprawę uproszczę, zakładając, że

miłość (a więc także związek) składa się z 3 czynników: intymności, namiętności i zaangażowania.

Każda pora roku związku, każdy jego etap to inna kombinacja tych 3 czynników. Będą okresy, w których jedyne, o czymś będziesz w stanie myśleć to twój partner, a będą też takie, kiedy będziesz miała go serdecznie dość. Zdrowy związek to taki, który jest w stanie pomieścić wszystkie te uczucia.

Zakochanie jak WIOSNA

,,Nikt nie jest idealny, dopóki się w nim nie zakochasz.”

Któż z nas nie lubi być zakochany? Nagle wszystko wydaje się nowe, ciekawsze, problemy przestają istnieć a najważniejszy staje się ON…

Nie bez przyczyny wielu pisarzy określa ten stan jako ,,chorobę”. W pierwszych miesiącach znajomości twój mózg jest na haju, pod wpływem mieszanki hormonów. która na niego oddziałuje. To dlatego czujesz się pełna energii, niemalże uskrzydlona. Całkiem jakby do Twojego życia zawitała wiosna, przynosząc ze sobą nowe życie i nowy początek.

Będąc pod wpływem zakochania możesz doświadczać następujących ,,objawów”:

– trudności ze snem

– trudności ze skupieniem uwagi

– większa otwartość na nowe pomysły i aktywności

– planowanie przyszłości z obiektem zainteresowania

– utrata apetyty

– szybsze bicie serca

– ciągłe myślenie o Nim.

Zakochanie jest bardzo ważnym etapem relacji, ponieważ nakierowuje Twoją uwagę na tę jedną, konkretną osobę. Sprawia, że chcesz bliżej go poznać, spędzać z nim więcej czasu, dzięki czemu was (potencjalny jeszcze) związek ma w ogóle szansę zaistnieć, a emocje mu towarzyszące mają na celu zbudowanie głębszej, intymnej relacji.

Zakochanie jest równoznaczne z namiętnością. To jedyny składnik miłości który występuje na tym etapie i głównie to ,,chemia” między wami jest tym, co pcha relację do przodu. Ponieważ jeszcze niewiele o sobie wiecie, każde z was próbuje być najlepszą, najseksowniejszą wersją siebie.

Ale. Czynniki które sprawiają, że czujesz się tak szczęśliwa, mają też swoje negatywne strony.

Pułapka 1. – idealizacja

Kiedy Aśka poznała Pawła wydawał jej się ideałem. Uwielbiała w nim wszystko i wszystko w nim było wyjątkowe: to jak się uśmiechał, czym się interesował, jak na nią patrzył. Czuła się, jakby wygrała na loterii.

Znasz to? Zakochanie ma to do siebie, że sprawia, że obiekt naszych westchnień wydaje się być bez skazy. Bo, skoro czuję się przy nim tak cudownie, to musi być wspaniały, prawda? On na pewno nie jest pracoholikiem, po prostu jest ambitny. Choleryk? Nie, po prostu ma dużo na głowie. Bezrobotny podróżnik to wolny duch, a bałaganiarz – nie przejmuje się drobnostkami.

Póki to idealizowanie dotyczy tylko błahych kwestii, to nie stanowi problemu, może wręcz pomóc, ponieważ dzięki temu masz ochotę poznać go lepiej. Jednak zbyt często przymykamy oczy na rzeczy niesamowicie istotne. Na różnice pomiędzy tobą a nim, których nie daje się pogodzić czy na sygnały ostrzegawcze, które powinny dyskwalifikować taką relację.

W tym momencie wszystkie jego wady wydają się nieistotne. Niestety często to właśnie te pierwsze sygnały, które zignorowałyśmy są potem przyczyną rozpadu związku. Jeśli on jasno deklaruje, że nie chce mieć dzieci, a ty marzysz o dużej rodzinie, to zakładanie, że ,,z czasem na pewno zmieni zdanie” jest ryzykownym posunięciem.

Posiadanie silnych granic bardzo pomaga nie wpaść w tę pułapkę. Miej zawsze świadomość czego chcesz, czego oczekujesz od partnera i co możesz zaoferować. I trzymaj się swoich przekonań od samego początku. Pamiętaj, że im więcej zainwestujesz czasu i zasobów w stworzenie związku z nieodpowiednią osobą – tym trudniej będzie ci się później wycofać.

Pułapka 2irracjonalność

Poznali się na wakacjach. On Włoch, ona Polka. Zaiskrzyło między nimi od razu. Bardzo się różnił od chłopaków z Polski. Wydawał się taki beztroski i ciągle się uśmiechał. Dlatego kiedy poprosił, aby wprowadziła się z nim do jego rodziców, nie zastanawiała się zbyt długo.

Zakochanie jest ze swojej natury etapem irracjonalnym, w związku z tym podejmowanie wiążących decyzji będąc pod jego wpływem, może nie być dobrym pomysłem. Mottem namiętności mogłoby być ,,intensywnie, ale krótko” i takie też są związki, które głównie na niej się opierają. Ponieważ jesteście dopiero na etapie poznawania się, podejmowanie nieodwracalnych decyzji będzie powodowało, że szansa na niepowodzenie będzie duża. Tak więc decyzję o zamieszkaniu razem, ślubie czy dzieciach lepiej odłożyć w czasie. Do momentu aż poznacie się lepiej.

Pułapka 3 uzależnienie

Kamila od wielu lat próbowała znaleźć ,,tego jedynego”, założyć rodzinę i w końcu mieć dzieci. Wiązała się z wieloma mężczyznami, jednak po kilku miesiącach, czasem latach, dochodziła do wniosku że ,,to nie to” i zrywała znajomość.

Zakochanie przynosi ze sobą szereg emocji. Ekscytację, fascynację, emocje związane z pierwszym seksem, ale też niepokój, obawę co będzie dalej, czy obiekt westchnień odwzajemnię uczucia. Łączy je jedno – są bardzo intensywne. A od tej intensywności (jak od hazardu, czy od narkotyków) można się uzależnić. Jeśli ciągle poszukujesz nowych romansów, szybko się nudzisz w związku lub czekasz na osobę, która ci taki stan zapewni na zawsze, bardzo możliwe jest, że wpadłaś w pułapkę uzależnienia. Przeanalizuj swoje związki pod tym kątem lub skontaktuj się ze specjalistą, w celu znalezienia źródła problemu.

Zakochanie jest wiosną miłości, to od niej wszystko się zaczyna. Może pojawić się od pierwszego wejrzenia, lub rozkwitnąć zupełnie niespodziewanie, pomiędzy wieloletnimi przyjaciółmi. I, chociaż zakochanie jest ślepe, miłość nie powinna już taka być.. Jeżeli wybierzesz swojego partnera świadomie i z otwartymi oczami, będziecie mieli większe szanse na to, że nie skończy się na krótkotrwałym romansie. Że będzie to wstęp do czego bardziej stabilnego i długotrwałego.

QUIZ: namiętność, intymność, zaangażowanie.
Chcesz się dowiedzieć jak Twój związek wypada w odniesieniu do tych 3 składników miłości? Zapisz się do mojego newsletter, a prześlę Ci mój autorski quiz! 

Masz wrażenie, że raz po raz wpadasz w podobne pułapki? Chociaż usilnie się starasz za nic w świecie nie możesz znaleźć sobie partnera? A może wręcz odwrotnie: ciągle wybierasz nieodpowiednich mężczyzn?

Razem zidentyfikujemy źródło Twojego problemu. Napisz do mnie i umów się na darmową 20 minutową konsultację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 + = 56